Çok Önemli

Bu yazımızda, sizlere yeni çıkacak ekspertiz yasası ve ekspertiz standartları,  alacağınız cihazların hangi belgeye sahip olması gerektiği ve bazı firmaların ne gibi yanlış bilgiler verdiğini anlatacağız.

TUV Avusturya,  4.5.2016 tarihinde TUV-FRM-ATR-TUR-145 referanslı ARAÇ EKSPERTİZ MERKEZLERİ DENETİM VE BELGELENDİRME taslak STANDARDI nı hazırlamış, ve bu standartta ekspertiz istasyonlarının fiziki özellikleri ve çalışacak elemanlar ile ilgili kurallar yazılmıştır.

20.02.2017 tarihinde de TSE ise 2015102308 referanslı yazısı ile ilgili kurum ve kuruluşlara bir yazı göndererek Araç Test Merkezleri için Kurallar standardını hazırlamak için görüş sormuştur. Bu yazıda hem ekspertiz istasyonlarının fiziki özellikleri, çalışacak elemanlar ve kullanılacak cihazlarla ilgili konulara yer verilmiştir.

Ayrıca TSE tarafından görevlendirilen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı mensubu bir grup ta özellikle cihazların uyması gereken standartlar konusunda çalışmaya başlamıştır.

Daha önceki yıllarda Egzoz emisyon ölçüm cihazı, fren test cihazı vs. gibi cihazlarda olduğu gibi, muhtemelen bu sefer de TSE, Avrupa birliğinde kullanılan standartları baz alıp, gerekli düzenlemelerden sonra standardın başına TS harflerini koyup bu standartları yayınlayacaktır.

Dolayısıyla şu anda TSE tarafından henüz herhangi bir standart hazırlanmadığı için, Türkiye’de imal edilen ve TSE belgesi almış hiç bir cihaz yoktur.

Bu firmalar sattıkları cihazlara her türlü belgeyi verebileceklerini söylüyorlar ancak, henüz çıkmamış ve daha detayları belli olmayan bir standart için belge garantisi nasıl verilebilir, bunu iyi düşünmek gerekir.

Hatta bu firmalardan bazıları Kalite Yönetim sistemi olan ISO 9001 belgelerini cihazlara ait uygunluk belgesi olarak müşterilerine gösterip, belgemiz var demektedir. Ancak bu belge cihazlara ait olmayıp, sadece iş yeri içindir ve artık lokanta, berber dükkanı gibi yerler dahi ISO 9001 belgesi kullanmaktadır.

Bir başka yanıltıcı konu ise, yine bazı firmaların internet üzerinden “TUV Belgeli ekspertiz istasyonu ” şeklindeki yaptıkları reklamlardır. Bu reklam da kesinlikle doğru değildir.

Çünkü söz konusu firma yukarıda bahsedilen ISO 9001 belgesini TUV Avusturya firmasından almış ve bu belgeyi müşterilerine TUV Belgeli Oto Ekspertiz istasyonu şeklinde sunmaya çalışıyor. Hatta daha ileri giderek bu belgeyi bayileri ile ortak kullandıklarını söylüyor.

Bu bilgilere kesinlikle inanmayın, çünkü ISO 9001 belgesi sadece iş yerleri için alınan kalite yönetim sistemi belgesidir, cihazlarla veya Oto ekspertiz istasyonları ile hiç bir ilgisi yoktur.