TSE Belgesi Almak için

TSE nin 09.08.2018 Perşembe günü Ankara’da yapmış olduğu bilgilendirme toplantısında, Oto Ekspertiz istasyonlarının belgelendirilmesine başlanacağı ve belgelendirmenin nasıl yapılacağı açıklandı.

  1. Öncelikle kullanmış olduğunuz cihazların doğru ölçüm yaptığından emin olmak için, cihazlarınızı satın aldığınız firmaya ayar ve kalibrasyonunu yaptıracaksınız. (Cihazlarınızı en son ne zaman kalibrasyon yaptırdığınızı kontrol edin). TSE geldiğinde cihazlarınız doğru ölçüm yapmazsa, hem belge alamayacaksınız hemde  TSE ye yatırdığınız kontrol ücreti boşa gidecektir.
  2. TSE nin doğrulama ünitesini sizin cihazınıza bağlayabilmesi için gerekli aparatı, cihazı satın aldığınız firmadan temin edip, nasıl bağlanacağını öğreneceksiniz.
  3. Cihazlarınıza TSE tarafından doğrulama kontrolü yapılabilmesi için TSE tarafından istenilen yazılım kontrol programını cihazlarınızı satın aldığınız firmadan temin edip, bilgisayarlarınıza yükleyeceksiniz.
  4. Buradaki linkte bulunan müracaat formunu doldurarak TSE nin otoekspertiz@tse-sjt.com adresine mail olarak veya 0312 385 95 81  numaraya fax olarak göndereceksiniz. Kullandığınız cihaz modellerini kontrol etmeyi ve eksik olanları eklemeyi unutmayınız.
  5. TSE, cihazlarınıza uygundur dedikten sonra, Hizmet yeterlilik belgesini almak için bizim kanalımızla veya direk olarak kendiniz TSE nin web sayfasından, buradaki açıklamalarda anlatıldığı gibi müracaat ederek Hizmet yeterlilik belgenizi alacak ve yetkili ekspertiz istasyonu olacaksınız.

TSE tarafından yapılması istenen hazırlıkları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ÖNEMLİ :

a) İş yeri ruhsatınızda “Ekspertiz taşıt test merkezi” veya “Oto Tamir Bakım” yazıyor olması gerekiyor.

b) Cihazları kullanacak elemanlar için, cihazı satan firmadan alınmış cihaz kullanım eğitim sertifikası olması gerekiyor.

Hizmet yeterlilik belgesi almak için iş yerlerinizin TS13805 standardında yazılı kurallara uyması gerekmekte, daha önce web sayfamızda duyurduğumuz gibi en az 2 elaman çalışması ve bu elamanların ustalık, kalfalık belgesi veya mesleki eğitim sertifikası olması gerekmektedir.

TS13805  belgesi alabilmek için herhangi bir aracı firmayı kullanabileceğiniz gibi, işlemleri kendiniz de takip edebilirsiniz.

Eğer işlemleri kendiniz takip edecekseniz, TS13805 standardının en son tadil metnini okumanızı tavsiye ederiz.